Znajdź płyty, które kochasz. Dowiedz się więcej o artystach, których uwielbiasz.

Znajdź płyty, które kochasz.

Jak dbać o płyty winylowe

0
Jak dbać o płyty winylowe

Znajdź dla krążków dobre miejsce

Jeśli chcemy, by nasze płyty służyły nam latami, koniecznie musimy zadbać o ich prawidłowe przechowywanie. Wspominaliśmy już o tym dokładniej we wpisie "To musisz wiedzieć o przechowywaniu winyli", jednak podstawową zasadę warto powtórzyć raz jeszcze - płyty gramofonowe lubią pion! Nigdy nie powinniśmy ich zatem przechowywać na stosach. Ułożone jedna na drugiej szybko mogą nam się odpłacić odkształceniami. Czarne krążki nie przepadają również za upałem czy wilgocią, dlatego duszne strychy czy zawilgłe piwnice to dla nich nienajlepsze warunki. 

Nie dotykaj powierzchni płyty

Niezwykle ważne jest to, jak wyjmujemy krążek z opakowania. Winyl jest bowiem niezwykle wrażliwym nośnikiem, a jego powierzchnia bardzo źle znosi wszelkiego rodzaju zadrapania czy kontakt z naszymi palcami. Tłuste ślady mogą znacznie obniżyć jakość odtwarzanego dźwięku, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo wyjmować płytę z koszulki.

Krążek wysuwamy tak, by jego zewnętrzna krawędź oparła się o wewnętrzna część naszej dłoni, a następnie podpieramy go palcami, dotykając środkowej części, nigdy powierzchni z rowkami. Całkowicie wysuniętą z koszulki płytę chwytamy obiema rękoma tak, by jej brzegi podtrzymywane były przez wnętrze naszych dłoni. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko jej otłuszczenia czy zarysowania. 

Zdejmuj krążek z talerza

Po zakończonym odsłuchu warto schować płytę winylową od razu do opakowania. Pozostawienie jej na kilka godzin, a tym bardziej - o zgrozo - na kilka dni na talerzu gramofonu spowoduje, że na jej powierzchni zacznie się osądzać kurz. Wszelkiego rodzaju pyły to - zaraz po tłustych śladach i zarysowaniach - wróg numer trzy naszej kolekcji. Zapychający rowki płyty kurz może się bowiem przyczynić do pogorszenia jakości dźwięku, powodując charakterystyczne trzaski i pyknięcia podczas odsłuchu.  

Zadbaj o sprzęt grający

Kurz osadzony na płycie może wyrządzić jeszcze jedną, poważną szkodę. Jego obecność na powierzchni krążka może przyczynić się do zniszczenia igły gramofonu. Z kolei uszkodzona igła powoduje dalsze zniszczenia na powierzchni płyty. Błędne koło, do którego zdecydowanie nie warto dopuścić! 

Niezwykle ważne jest również, by sprzęt na którym odtwarzamy nasze skarby stał stabilnie. Każdego rodzaju poruszenia w trakcie odtwarzania krążka mogą spowodować ślizganie się igły po powierzchni płyty i jej zadrapania.

Regularnie czyść płyty 

Niezależnie od tego, jak skrupulatni jesteśmy w chronieniu naszej kolekcji przed różnego rodzaju zabrudzeniami na co dzień, każda płyta zasługuje na regularne czyszczenie. Możemy w tym celu zainwestować w odpowiedni sprzęt, aby mycie płyt winylowych przeprowadzać samodzielnie.

Domowe sposoby na mycie płyt to między innymi skorzystanie ze specjalnych myjek automatycznych, które dostępne są na rynku, choć można się również ograniczyć do zakupu porządnego płynu do mycia winyli i miękkiej ściereczki.

Można też - jeśli zależy nam na porządnym czyszczeniu - oddać naszą kolekcję w ręce profesjonalistów, którzy kompleksowo zajmują się pielęgnacją płyt gramofonowych. Więcej o czyszczeniu krążków przeczytasz we wpisie „Akcesoria dla wielbicieli winyli”.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl