Znajdź płyty, które kochasz. Dowiedz się więcej o artystach, których uwielbiasz.

Znajdź płyty, które kochasz.

To musisz wiedzieć o przechowywaniu winyli

1
Wszystko, co musisz wiedzieć o przechowywaniu winyli

Krótki poradnik:

  • trzymaj płyty pionowo,
  • nie trzymaj płyt w słońcu i powyżej 40 stopni,
  • silne mrozy mogą spowodować uszkodzenie,
  • używaj ochrony na kopertę i folii antystatycznej na sam winyl.

Trzymaj pion! To musisz wiedzieć o przechowywaniu winyli

Płyty winylowe przechowujemy w pozycji pionowej! To podstawa, o której każdy winyloman z pewnością pamięta. Ta prosta zasada jest niezwykle istotna, ponieważ przechowywanie krążków na stosach – ułożone jedna na drugiej – to poważne zagrożenie dla naszej winylowej kolekcji.

Ciężkie płyty ułożone na wierzchu mogą z łatwością doprowadzić do zniekształcenia krążków ułożonych na spodzie. To z kolei skutkuje często trwałym wypaczeniem płyty i pogorszeniem jakości odtwarzanej z niej muzyki. Długotrwałe przechowywanie winyli w ten sposób niszczy również okładki. Istnieje bowiem ogromne prawdopodobieństwo, że powstanie na niej tak zwany "ring wear", czyli odbije się na niej okrągły kształt nośnika.

Jaki mebel do winyli wybrać? 

To proste – taki, który pozwoli przechowywać płytę w pozycji pionowej. Tylko tyle i aż tyle. Czy będzie to regał z popularnego szwedzkiego sklepu, stojak na winyle czy dedykowana szafa z półkami robiona na wymiar – to już zależy od naszych możliwości i potrzeb.

Rozbudowane kolekcje winyli

Dla kolekcjonerów, których zbiory regularnie rosną, sprawdzą się zapewne rozwiązania modułowe, które pozwolą na bieżąco dostosowywać przestrzeń na ulubione krążki.

Gdy brakuje miejsca

Jeśli nie mamy warunków ku temu, by zaaranżować dedykowany kolekcji mebel, sprawdzi się pudełko na winyle, np. plastikowe czy drewniane dostępne w dużych marketach budowlanych.

Transportowanie i zabezpieczenie przed kurzem

Na rynku dostępne są również specjalne walizki, które nie tylko zabezpieczą płyty przed kurzem, lecz także świetnie sprawdza się w podróży, jeśli często przewozimy nasze skarby. W każdym przypadku ważne jest, aby krążki nie były ułożone zbyt ciasno (unikniemy w ten sposób m.in. powstania wspomnianych zniszczeń okładki) czy pod zbyt dużym nachyleniem.

Zadbaj o odpowiedni klimat

Warto pamiętać, że płyty winylowe nie lubią zbyt wysokiej temperatury. I choć polichlorek winylu, z którego są wykonane, uzyskuje plastyczność przy około 80 stopniach Celsjusza, to do deformacji krążka może dojść już przy stopniach 40. A te wcale nie tak trudno osiągnąć w warunkach "domowych".

Nie wystawiaj na słońce

Wystarczy na przykład, że  nasza kolekcja jest latem wyeksponowana na bezpośrednie słońce (które może doprowadzić przy okazji do wyblaknięcia okładek) lub przechowywana jest na poddaszu. Krążkom nie będzie także służyć bliskie sąsiedztwo rozkręconych w sezonie grzewczym kaloryferów, a także lamp.

Uwaga na mrozy

Ostrożni powinniśmy być również ze zbyt niskimi temperaturami. Mowa tu jednak o konkretnych mrozach, które mogą przyczynić się do pęknięcia krążka, gdyby ten został np. upuszczony. Sama w sobie niska temperatura nie ma negatywnego wpływu na jakość nośnika. Wpływ może na nią jednak mieć zbyt duża wilgotność, dlatego kolekcji nie powinniśmy przechowywać np. w piwnicy czy pomieszczeniach szczególnie narażonych na zalanie.

Jak chronić koperty i winyle?

Większość płyt winylowych pakowana jest do okładek w papierowych kopertach wewnętrznych. Te, po zakupie, warto wymienić na koperty z folią antystatyczną. Oferują je między innymi sklepy z płytami winylowymi. Tego typu zabezpieczenie uchroni krążki przed tak zwanymi "papierówkami" (drobnymi zarysowaniami delikatnej powierzchni płyty) i kurzem. Dodatkowo zmniejszy ryzyko powstawania na płycie ładunku elektrostatycznego, który powoduje charakterystyczne "trzaski" przy odsłuchu. Zabezpieczyć warto również okładki naszych albumów, inwestując w zewnętrzne folie ochronne. Uchronią one naszą kolekcję przed zarysowaniami, kurzem czy wilgocią. 

 

Komentarze do wpisu (1)

11 listopada 2022

Witam! Chciałbym prosić was o pomoc w wyborze okładek (zewnęczne) dla LP. Oczywiście było by miło żeby były nie drogie, i dobrej jakości. Może polecicie jaką firmę, lub kogoś z Allegro. Z góry przepraszam za kłopot. Pozdrawiam Szymon

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl