Znajdź płyty, które kochasz. Dowiedz się więcej o artystach, których uwielbiasz.

Znajdź płyty, które kochasz.

Fogg – pieśniarz Warszawy 0
Fogg – pieśniarz Warszawy

Ten krążek to coś wyjątkowego! To hołd oddany nie tylko wybitnemu polskiemu artyście -Mieczysławowi Foggowi – lecz także wszystkim odważnym uczestnikom Powstania Warszawskiego. Album powstał bowiem z okazji 74. rocznicy wybuchu walk w stolicy. 

Wybór Fogga do tak jubileuszowego projektu nie był oczywiście przypadkowy. Artysta był aktywnym uczestnikiem tych historycznych wydarzeń. Jak można się dowiedzieć ze strony muzeum Armii Krajowej, pod pseudonimem „Ptaszek” walczył jako starszy strzelec w Batalionie Szturmowym „Odwet”. Ponadto, jako utalentowany muzyk, koncertował w domach, szpitalach oraz schronach, podnosząc na duchu Powstańców i mieszkańców miasta. 

Jego twórczość została na nowo uchwycona i odświeżona przez niezawodny duet  - Jana Młynarskiego i Marcina Maseckiego. Wraz z muzykami tworzącymi orkiestrę Jazz Camerata Varsoviensis z wyjątkowym smakiem i klasą zaprezentowali 14 różnych utworów nieśmiertelnej legendy polskiej sceny muzycznej. Do projektu zaprosili również gości specjalnych, którzy w wybranych piosenkach użyczyli swoich głosów. 

Moją faworytką z tego grona jest zdecydowanie Agata Kulesza, którą usłyszymy w utworach „Ameryka” oraz „Może kiedyś, innym razem”. Aktorka zwróciła moją uwagę zarówno swoimi umiejętnościami wokalnymi, jak i interpretacją śpiewanego tekstu. Jest w tym śpiewie niesamowicie naturalna i z wyraźnym zaangażowaniem opowiada historie o mitycznym USA czy okazjach, których nie chce w danej chwili wykorzystywać. 

Nieco mniej naturalnie brzmi natomiast sam Jan Młynarski. Jest to jednak celowy zabieg, który w tym wypadku doceniam. Imitując dość wyraźnie manierę wokalną artystów z czasów międzywojennych (czy wręcz ją przerysowując), muzyk zabiera nas w wyjątkową muzyczną podróż do tamtych czasów. Możemy poczuć urok romantycznych utworów „Ja mam czas, ja poczekam” czy „Nic o Tobie nie wiem”, a także wzruszyć się przy nieśmiertelnym przeboju „To ostatnia niedziela”. Poznajemy również inne magiczne utwory Fogga – niezwykle skoczną, pełną wigoru „Argentynę” czy równie pozytywne „Polowanie na tygrysa”. Te dwa utwory wyróżniają się na tle pozostałych tym, że wykonane są przez chór, w skład którego wchodzą Tomasz Duda, Marcin Masecki, Jan Młynarski oraz Piotr Zabrodzki. Zestawienie tych czterech głosów w połączeniu z energiczną warstwą muzyczną zdziałało cuda! 

Na albumie znajdziemy także takie dobrze znane przeboje Fogga, jak „A ja sobie gram na gramofonie” czy „Tango milonga” w wykonaniu Szymona Komasy. Jest również jedna z „zakazanych piosenek” – pełen emocji i bólu, poruszający utwór „Warszawo ma” w wykonaniu Barbary Kingi Majewskiej. 

Przyznam, że odtworzenie tej płyty na gramofonie to wyjątkowe doznanie. Sączącymi się z niej brzmieniami można się wręcz delektować – projekt wykonany jest z niezwykłą starannością, klasą i smakiem. To piękne połączenie nowoczesności z tradycją, a także niezwykłe upamiętnienie zarówno uczestników dramatycznych wydarzeń historycznych, jak i wielkiej gwiazdy polskiej sceny muzycznej. 

Justyna Miniza @33RPMblog

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl