Znajdź płyty, które kochasz. Dowiedz się więcej o artystach, których uwielbiasz.

Znajdź płyty, które kochasz. Dowiedz się więcej o artystach, których uwielbiasz.

„Crisis” Mike’a Oldfielda 0
„Crisis” Mike’a Oldfielda

Album nie skradł zapewne serc fanów progresywnego oblicza artysty, jednak okazał się idealnym połączeniem cięższego brzmienia z lekkością popu i osiągnął wysokie pozycje na muzycznych listach. 

Wydany w 1983 roku „Crisis” to ósmy studyjny album Mike’a Oldfielda, a zarazem czwarty z kolei, na którym artysta odchodzi od charakterystycznego dla siebie cięższego, progresywnego grania na rzecz bardziej przystępnych, komercyjnych nagrań. Zwrot w stronę mającej większą rzeszę odbiorców muzyki pop podyktowany był, z jednej strony, otwartością artysty na inne kierunki i chęcią eksperymentowania, z drugiej zaś – kwestiami czysto finansowymi. Jakakolwiek nie byłaby motywacja – dobrze się stało, że Oldfield zdecydował się na ten odskok, bo poskutkował on takimi ciekawymi krążkami, jak choćby „Crisis” oraz przebojami, takimi jak „Moonlight shadow”, który bezsprzecznie stał się ponadczasowym hitem i w dużej mierze odpowiada za sukces omawianej pozycji. 

Album podzielony jest na dwie części. Materiał na stronie A bliższy jest tradycyjnej, progresywnej twórczości Oldfielda. Znajdziemy tam tytułowy utwór „Crisis” -  przeszło 20 minutowa suita to muzyczna podróż prowadzona przez wiele różnych instrumentów. Z początku dominują łagodne klawisze, tworzące obraz magicznego, pełnego optymizmu świata. Wyraźne uderzenie dzwonów zakłóca jednak ten porządek. Pojawiają się mocniejsze gitary, których dźwięki szybko przybierają na sile. Do tego dołączają niepokojące odgłosy wielkiego miasta – syrena policyjna, dźwięk tłuczonego szkła – następuje nagła zmiana rytmu. Mamy wrażenie nieporządku, narastającego napięcia, nadciągającego kryzysu, przed którym – jak zapewnia nas wokal – nikt nie ucieknie. Kryzys jest bowiem nieunikniony – każdy przez jakiś przechodzi, każdy ma swój. Jednak po pewnym czasie tej pozornie chaotycznej muzycznej podróży powracamy łagodnie do „normalności”. Kryzys – jak każdy – mija, a świat porządkuje się na nowo.

Strona B to już krótsze – w porównaniu z tytułowym utworem – formy o lżejszym, bardziej popowym i przede wszystkim przystępnym dla większości słuchaczy charakterze. Bez wątpienia uwagę przykuwa wspomniany już „Moonlight shadow” – zaśpiewany przez Maggie Reilly singiel, będący chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych numerów w karierze Oldfielda. Zapewne każdy choć raz słyszał ten przyjemny dla ucha, brzmiący wręcz optymistycznie utwór i prawdopodobnie nucił go z uśmiechem na ustach. Tymczasem, jest to niezwykle dramatyczna historia. Historia kobiety, która była świadkiem nagłej śmierci swojego ukochanego. Kobiety, która ubolewała nad tym, że nie była w stanie nic zrobić, gdy jej najbliższy został zastrzelony w tytułowym blasku księżyca. Swojego wyjątkowego głosu artystka udzieliła również w utworze „Foreign affair”, gdzie w niezwykle zmysłowy, hipnotyzujący i tajemniczy sposób opowiada o romantycznej przygodzie w rajskich okolicznościach przyrody. 

Wart uwagi jest również popis wokalny Rogera Chapmana w utworze „Shadow on the wall”, który wyróżnia się na tle pozostałych – łagodnych - numerów ostrym, rockowym brzmieniem i wyjątkowym ładunkiem emocji. Ten kawałek wręcz ocieka furią, a to za sprawą zaangażowania wokalisty, który fenomenalnie wykorzystał swój głos. 

Poza tym, na krążku znajdziemy również utwór „In higher places” opowiadający o podniebnych podróżach, którym oddaje się ludzkość czy wreszcie w pełni instrumentalny numer „Taurus III” z niezwykle pozytywną gitarą o lekko latynoamerykańskim charakterze.

Taka różnorodność utworów i brzmień sprawia, że album „Crisis” jest trochę takim krążkiem „uniwersalnym”. Każdy znajdzie na nim coś dla siebie – od cięższego progresywnego grania, przez rockowe klimaty, po przystępną i chwytliwą muzykę pop.

 

Justyna Miniza @33RPMblog

POSŁUCHAJ >>

INNE TEGO WYKONAWCY >>

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl