Znajdź płyty, które kochasz. Dowiedz się więcej o artystach, których uwielbiasz.

Znajdź płyty, które kochasz.

Akcesoria dla wielbicieli winyli

0
Akcesoria dla wielbicieli winyli

Akcesoria dla wielbicieli winyli... Diabeł tkwi w... igle

Oczywiście podstawą bezpiecznego odtwarzania płyt winylowych jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Przy obecnej dostępności różnego rodzaju modeli, wybór nie należy do najprostszych. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na inwestycję w gramofon - któremu towarzyszą zewnętrzny wzmacniacz i głośniki - czy adapter - który posiada te elementy wbudowane - warto zwrócić szczególną uwagę na wkładkę i igłę.

To właśnie igła bowiem styka się bezpośrednio z powierzchnią płyty. Odpowiada ona zatem zarówno za jakość wydobywanego dźwięku, jak i bezpieczeństwo odtwarzania krążków. Uszkodzona, stępiona lub słabej jakości igła może niestety przyczynić się do szybkiego zniszczenia naszych winylowych skarbów. Warto więc dbać o ten element szczególnie - regularnie kontrolować zużycie igły i wymieniać ją w razie potrzeby na nową. 

Płyta do zadań specjalnych

Nawet gramofon z najwyższej półki nie zapewni nam najlepszej jakości dźwięku, jeśli zaniedbamy kwestię jego kalibracji. Tu z pomocą przyjdzie specjalna płyta do kalibracji. Dzięki niej będziemy w stanie m.in. prawidłowo ustawić antyskating, skontrolować i poprawić obroty gramofonu czy sprawdzić tak zwany overhang, czyli odległość igły od osi talerza. Te wszystkie parametry odpowiednio ze sobą skonfigurowane zapewnią prawidłową pracę gramofonu i pozwolą nam długo cieszyć się dźwiękami płynącymi z naszych krążków.

Mata gramofonowa

Ważnym elementem jest także mata, którą umieszcza się na talerzu gramofonu. Odpowiedni jej dobór pozwoli ograniczyć elektryzowanie się płyty, zmniejszyć przenoszone na krążek drgania, a także wykluczyć ryzyko ślizgania się winyla na powierzchni talerza. Na rynku dostępna jest bogata oferta mat wykonanych z filcu, gumy, silikonu, korka czy nawet skóry. Dobierając matę dla siebie, możemy zaszaleć z kolorami czy wzorami, które będą stanowić ciekawą dekorację. Wybór jest naprawdę bardzo szeroki. 

Akcesoria do czyszczenia płyt 

Na rynku dostępny jest szeroki wybór sprzętu do samodzielnego czyszczenia płyt winylowych. Każdy winyloman powinien rozważyć taki zakup. Nie musi to być od razu profesjonalna myjka automatyczna czy ręczna. Jest to niemały wydatek, dlatego alternatywą jest specjalny płyn do mycia krążków oraz miękka ściereczka, przy pomocy której z łatwością usuniemy delikatne zabrudzenia.

Profesjonalne czyszczenie winyli

Naszą kolekcję możemy również regularnie oddawać w ręce profesjonalistów, którzy zajmują się kompleksowym czyszczeniem płyt gramofonowych. 

Koperty i okładki

Jeśli naprawdę cenisz swoją kolekcję płyt winylowych, odpowiednie koperty wewnętrzne będą jednym z ważniejszych dodatków. Specjalne koperty antystatyczne pozwolą uchronić powierzchnię krążka przed drobnymi, płytkimi rysami. Warto zastąpić nimi te papierowe, standardowo dołączane współcześnie do większości albumów.

Rekomenduje się również wymianę koperty, gdy była w niej przechowywana zabrudzona płyta, którą poddaliśmy czyszczeniu. Nie zapomnijmy, że cenne są oczywiście także okładki. Warto więc zainwestować w specjalne folie ochronne, które zabezpieczą album przed rysami, zalaniem czy zagięciami. 

Bezpieczne przechowywanie

Kolekcjonerzy winyli, którzy chcą szczególnie chronić swoje największe skarby powinni rozważyć zakup specjalnych walizek do przechowywania krążków. Taki kufer na winyle jest sztywny i wzmacniany na rogach, aby gwarantować bezpieczeństwo przechowywanych wewnątrz płyt.

Rozwiązanie to sprawdza się również u tych osób, które często podróżują ze swoimi krążkami, np. DJ-ów.

Ekspozycja perełek 

Są takie albumy, które cieszą zarówno ucho, jak i oko swoich właścicieli. Ich okładki potrafią być bowiem prawdziwym dziełem sztuki. Takie krążki, stojąc wśród innych na półce, pozostają w ukryciu i marnują swój potencjał dekoracyjny. Można je jednak efektownie wyeksponować na ścianie, inwestując w specjalną ramkę na płytę winylową. W ten sprytny sposób można również przechowywać cenne egzemplarze z naszej kolekcji czy krążki o szczególnej wartości sentymentalnej. 

Czarne krążki zawsze pod ręką 

Dla winylomanów, którzy mogą poszczycić się bardzo obszerną kolekcją krążków, przydatnym gadżetem będzie stojak na winyle. Pomieści on z łatwością do kilkudziesięciu sztuk ulubionych albumów. Dzięki temu krążki do których lubimy wracać będą zawsze pod ręką i nie trzeba ich będzie szukać w bogatej winylowej „bibliotece”.

Poszukując stojaka, zwróćmy uwagę na to, by płyty były na nim przechowywane pod prawidłowym kątem. Odpowiednie przechowywanie płyt gramofonowych jest niezwykle ważne, jeśli chcemy uniknąć ich zniszczenia i długo cieszyć się wysoką jakością dźwięku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl