Znajdź płyty, które kochasz. Dowiedz się więcej o artystach, których uwielbiasz.

Znajdź płyty, które kochasz.

Jak wybrać płytę winylową na prezent?

0
Jak wybrać płytę winylową na prezent?

Zdecydowałeś, że zamiast kolejnego szalika, kolorowych skarpetek czy książki tym razem podarujesz komuś płytę winylową? Świetna decyzja. Chociaż winyle nadal uważane się za pasję raczej niszową, to statystyki wskazują, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się właśnie w taki sposób słuchać muzyki. W 2011 roku czarne krążki stanowiły zaledwie 1,7 proc. sprzedawanych nośników. Dziś jest to już ponad 50 procent!

Dane z 2020 roku pokazują natomiast, że pierwszy raz od 1986 roku Amerykanie kupili więcej winyli niż płyt CD. Rosnącą popularność da się również dostrzec na polskim rynku – niemal co weekend w większych miastach można upolować płyty na targach, a sklepy płytowe prześcigają się z nową ofertą. Trudno się dziwić takiemu zainteresowaniu.

Jak jednak spośród milionów tytułów i wykonawców wybrać to, co spodoba się tacie? Na co się zdecydować, gdy szukamy prezentu dla babci? Co zapakować dla przyjaciela lub ukochanej? Mamy kilka podpowiedzi.

1. Winylowe CSI

Sprawdź, co osoba ma już w swojej kolekcji i zorientuj się, czy może dominuje w niej jakiś szczególny gatunek muzyki – to podpowiedź, czy celować w jazz (jeżeli widzisz po tytułach, że ktoś właściwie nic innego nie słucha), a może raczej rock (gdy wśród płyt próżno szukać zespołów innych niż rockowe). Wbrew pozorom różnorodność kolekcji nie utrudnia tego zadania, a wręcz przeciwnie – jeżeli osoba, której chcesz sprezentować płytę winylową, słucha bardzo różnej muzyki, a na jej półce widzisz i Pink Floyd, i Jamesa Browna, i Beirut to znak, że jest otwarta na różne brzmienia i może ucieszyć się z albumu niszowego zespołu.

2. Nowe czy stare?

Zdecyduj również, czy chcesz kupić płytę nową (fabrycznie zapakowaną) czy używaną. Warto podkreślić, że entuzjaści winyli mają różne preferencje i w tym przypadku "stara" nie oznacza "gorsza" – ba, wielu poluje właśnie na starocie, które nie są tak łatwo dostępne, a według niektórych mają również lepszy dźwięk. Sprzedawcy sprawdzają i oznaczają produkty, a w sklepach dostępna jest opcja odsłuchu, żeby mieć pewność, że krążek nie jest uszkodzony.

Płytę można również umyć. Wielu kolekcjonerów kieruje się konkretnymi wydaniami, dlatego szukają w pudłach z używanymi winylami.

3. Poproszę coś z jazzu

Zawęź swoje poszukiwania, pomyśl o szczegółach. W dobrym sklepie płytowym możesz liczyć na konsultację i pomoc sprzedawcy, warto jednak przygotować trochę więcej detali niż gatunek muzyczny. Szukasz płyty jazzowej dla dziadka? Sprawdź, jaka muzyka była popularna w latach jego młodości. Może z jakimś wykonawcą lub big-bandem ma szczególne wspomnienia? Woli jazz nowoorleański czy soulowy? Dowiedz się czegoś o płytach, które taka osoba już ma – jeżeli powiesz o nich sprzedawcy, to na pewno łatwiej będzie wam znaleźć winyl na prezent idealny.

4. Konsultacja w sklepie winylowym

Nie bój się pytać. Sprzedawcy często mają rozległą wiedzę i potrafią na podstawie kilku wskazówek polecić coś, o czym byś nawet nie pomyślał. Doprecyzuj gatunek lub wykonawcę, wspomnij o wydaniu (jeżeli zależy ci na konkretnym kraju lub roku) i określ widełki cenowe – pamiętaj, że fajną płytę można zdobyć już za kilkanaście złotych.

5. A może muzyka filmowa?

Coraz częściej na płytach winylowych znaleźć można muzykę z filmów (i tych starych, i najnowszych), dlatego, jeżeli wiesz, że bliska osoba absolutnie zakochała się w "Tamtych dniach, tamtych nocach" lub przynajmniej raz w miesiącu ogląda "Forresta Gumpa", to wiesz, co z tym robić...

 

6. Czy okładka jest ważna?

Tutaj nie ma jednej odpowiedzi, ale warto podkreślić, że są kolekcjonerzy, którzy przywiązują dużą wagę do okładek – te bywają różne, w zależności od roku czy kraju wydania, a te różnice nieraz są mało widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego nie zdziw się, gdy zobaczysz na czyjejś półce teoretycznie kilka takich samych krążków. W Stanach Zjednoczonych wiele osób zbiera płyty z powodu zdjęć lub grafik, które znalazły się na okładce – za wieloma kryją się naprawdę niezwykłe historie.

 

Autorka: Alicja Cembrowska

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl