Znajdź płyty, które kochasz. Dowiedz się więcej o artystach, których uwielbiasz.

Znajdź płyty, które kochasz.

Muzyka analogowa czy cyfrowa?

1
Muzyka analogowa czy cyfrowa - czy winyle są lepsze od płyt cd?

Złota epoka płyt winylowych zakończyła się w latach 80. XX wieku wraz z pojawieniem się na rynku płyt kompaktowych i możliwością nagrywania muzyki na nośniki cyfrowe. Wiele osób zachwyciło się możliwością odtwarzania ulubionych piosenek w dowolnym miejscu i czasie. Początkowo umożliwiały to odtwarzacze płyt CD, potem również coraz mniejsze odtwarzacze cyfrowych plików muzycznych. Również dziś swoich ulubionych wykonawców możemy mieć zawsze "przy sobie" dzięki telefonom i platformom streamingowym. Mimo to płyty winylowe - wymagające od nas przecież sporej wielkości niemobilnego sprzętu w postaci gramofonów, wzmacniaczy i głośników - zyskują na nowo coraz większą popularność. Czemu? 

Zupełnie inna jakość

Płyta winylowa odtworzona na dobrym sprzęcie zapewni nam zupełnie inną jakość muzycznych doznań. Brzmienie z czarnego krążka jest cieplejsze i ma większą niż cyfrowe pliki głębię. Z pewnością każdy odbiorca muzyki doświadczy tej różnicy w różnym stopniu, gdyż jest to kwestia subiektywnego odczucia, jednak niepoddany żadnemu przetworzeniu zapis dźwięków na płycie winylowej zapewnia bardziej naturalne brzmienie. Dodatkowo, muzyka w cyfrowym formacie jest poddana kompresji, z czym w przypadku winyli nie mamy do czynienia. Zaletą tego rozwiązania jest to, że cyfrowe wersje naszych ulubionych utworów zajmują mało miejsca. Na odtwarzaczu czy nawet płycie CD zmieścimy znacznie więcej utworów niż na analogowym czarnym krążku, który pozwoli nam maksymalnie na około 45 minut muzycznej uczty. Zdarza się, że ten sam album wydany na płycie kompaktowej zawiera dodatkowe utwory, które na płycie winylowej po prostu się nie zmieściły.

Ceremonia odsłuchu

  Brzmienie płyt winylowych doceniają przede wszystkim starsi melomani, którzy pamiętają jeszcze złote czasy czarnych krążków, a odtwarzanie muzyki z gramofonów było dla nich w młodości codziennością. Coraz chętniej po winyle sięgają jednak również ludzie młodzi, którzy dorastali z cyfrową muzyką u boku. Sięgając po płyty winylowe, sięgają oni po zupełnie nowe doświadczenie, bowiem obcują z nośnikiem muzyki, którego można dotknąć. Płyta winylowa w odróżnieniu od plików cyfrowych jest nośnikiem namacalnym, można ją poczuć, przyjrzeć się jej żłobieniom, a więc poniekąd "zobaczyć" muzykę. Odsłuchanie albumu ulubionego artysty na gramofonie to zupełnie inne doświadczenie - położenie krążka na talerzu, przyłożenie igły, ustawienie sprzętu. Tu wiele czynników ma wpływ na to, jakiej jakości muzykę otrzymamy. Odtworzenie tego samego materiału z komputera czy telefonu pozbawione jest tej, magicznej wręcz, ceremonii. 

Uczta dla oka

Ciepłe analogowe brzmienie i możliwość kontaktu z namacalnym nośnikiem muzyki, to nie wszystko. Tym, co również cieszy podczas obcowania z płytami winylowymi jest ich szeroko pojęta oprawa graficzna.  Zdarzają się albumy, których okładki to istne dzieła sztuki. Coraz częściej spotkać się można z pięknymi wydawnictwami, które zawierają atrakcyjne dodatki w postaci książeczek z informacjami o artyście, tekstami utworów czy plakatami wykonawców. Atrakcyjne wizualnie mogą być również same krążki, które nie zawsze są klasycznie czarne. Kolekcjonerzy płyt gramofonowych chętnie sięgają po kolorowe płyty, krążki z wzorami czy nawet po tak zwane picture discs, czyli winyle z nadrukowanym obrazkiem. 

Czy warto kupować płyty CD?

Zagorzali fani analogowego brzmienia zapewne bez wahania wskażą wyższość płyt gramofonowych nad kompaktowymi, głównie z uwagi na wspomnianą jakość odtwarzania. Jednak płyty CD mają swoje zalety, których czarny krążek nie posiada. Można je bowiem odtworzyć w drodze, np. w aucie, co w przypadku płyt gramofonowych nie jest możliwe. Płyty CD mogą również zawierać bonusowe utwory, których nie znajdziemy na płycie winylowej z uwagi na ograniczone miejsce na krążku. Jeśli więc ktoś poszukuje namacalnego nośnika muzyki (w przeciwieństwie do platform streamingowych, które stanowią bezpośrednią konkurencję dla płyt kompaktowych), który daje większą niż winyle swobodę odtwarzania, to płyty CD są idealnym rozwiązaniem.

Justyna Miniza @33RPMblog

Komentarze do wpisu (1)

10 kwietnia 2023

Nie można wykazać wyższości płyt analogowych nad CD ze wzglądu na jakość. Akurat jest odwrotnie i bez problemu można wykazać tę wyższość, która jest o rząd wielkości lepsza. Co innego "magia" czyli subiektywne odczucia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl